Stowarzyszenie Czytam i Słucham Legalnie zainicjowało kampanię na rzecz walki z piractwem książki elektronicznej. Ma ona na celu zachęcenie do sięgania po legalne źródła e-booków i audiobooków. Kampania realizowana będzie na Facebooku, Instagramie oraz na stronie internetowej czytamisluchamlegalnie.pl.
Według wyników V edycji Badania Czytelników w sieci, zrealizowanego na grupie blisko 15 tys. osób przez Polską Izbę Książki oraz serwis Lubimyczytać, aż 25% z nich przyznało, że pobiera nielegalnie e-booki i audiobooki z serwisów torrentowych. Kolejne 5% wymienia się plikami w różnych grupach na serwisach społecznościowych. Korzystanie z tego typu nielegalnych źródeł wiąże się ze znaczącymi kosztami dla autorów, wydawnictw i całej książkowej branży. Tracą na nim wszyscy, także czytelnicy.
Kampania Czytam i Słucham Legalnie ma na celu edukację oraz promocję dobrych praktyk czytelniczych, a także oraz zapewnienie czytelnikom praktycznych informacji na temat walki z piractwem. Na stronie czytamisluchamlegalnie.pl w zakładce „Dla Czytelników” znalazły się pytania i odpowiedzi na temat legalnych źródeł e-booków i audiobooków.
Kampanii towarzyszy akcja w mediach społecznościowych. Uruchomiono specjalne konta na Facebooku facebook.com/cslegalnie/ i Instagramie instagram.com/cs_legalnie/ zachęcające do dołączenia do akcji i wyrażenia poparcia dla walki z piractwem w świecie kultury. Czytelnicy zapraszani są do podzielenia się powodami, dla których czytają i słuchają legalnie.
W kampanię włączyło się wiele wydawnictw, dystrybutorów, pisarzy i lektorów. Kampanii towarzyszy spot, w którym wystąpili: Mariusz Szczygieł, Krzysztof Gosztyła, Małgorzata Kalicińska, Vincent V. Severski, Elżbieta Cherezińska, Magdalena Witkiewicz, Paulina Jurga, Tomasz Michniewicz. Twórcy apelują do czytelników o korzystanie z legalnych źródeł e-booków i audiobooków.
Spot promocyjny w ramach kampanii można obejrzeć pod tym linkiem.
Edukacja jest jednym z podstawowych działań naszego stowarzyszenia. Bardzo często w sieci spotykamy pytania o możliwości pobierania i udostępniania plików elektronicznych. Dla wielu czytelników nie jest jasne czym jest np. prawnie określony „dowolny użytek” lub czy dozwolona jest możliwość nagrywania czytanej książki i udostępniania jest w social mediach. W FAQ na naszej stronie zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, na które odpowiedzi szukają czytelnicy. Jeżeli ktoś ma wątpliwości dotyczące działań jakiejś platformy czy osób, zawsze może do nas napisać, a my odpowiemy na każde zagadnienie dotyczące kwestii książek elektronicznych. – mówi Adam Nowicki, prezes Stowarzyszenia Czytam i Słucham Legalnie.
Za kreację kampanii odpowiada krakowska Agencja Nie Do Ogarnięcia.