O Stowarzyszeniu
Mówimy „stop” piractwu książek
Po raz pierwszy w Polsce powstało stowarzyszenie, które będzie chronić nas wszystkich przed piractwem książek – także tych w wersji elektronicznej, czyli e-booków i audiobooków. Stowarzyszenie Czytam i Słucham Legalnie zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń 7 grudnia 2021 roku. Jest inicjatywą największych wydawców oraz księgarni, popieraną przez znanych polskich autorów, lektorów oraz osobowości powiązane z szeroko rozumianą kulturą książki.
Książki w formatach cyfrowych – zarówno e-booki, jak i audiobooki – mają coraz większe grono odbiorców. Choć nie dorównują popularnością tradycyjnym papierowym wydaniom, zdecydowanie nie są już produktem niszowym. Dzięki e-bookom i audiobookom dostęp do literatury: beletrystyki, książek naukowych czy fachowych, jest dużo prostszy niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy Internet. Samą książkę można zaś przeczytać czy przesłuchać na dowolnym urządzeniu: smartfonie, komputerze albo czytniku e-booków. To, co jest ogromną szansą na dotarcie do większej liczby czytelników, stwarza jednak także zagrożenie. Jest nim piractwo książek.
Wielu polskich konsumentów szeroko pojętej kultury nie postrzega bowiem piractwa plików jako okradania twórców z należnych im honorariów. Czy to jeśli chodzi o muzykę, czy o książki właśnie. Wciąż nie traktujemy e-booków i audiobooków jako produktów równych książce papierowej. Wymagających takiego samego nakładu pracy i kosztów w przygotowaniu (a czasem nawet większego, jeśli chodzi np. o superprodukcje audiobookowe!). Stowarzyszenie Czytam i Słucham Legalnie powstało, by to zmienić. Dość już okradania polskich pisarzy oraz wszystkich osób i firm zaangażowanych w wydawanie i sprzedaż książek, czy to tradycyjnych, czy w wersji elektronicznej.
Wiele pracy przed nami
Jak zamierzamy zmienić zastaną rzeczywistość? Wiemy, że świadomość konsumencka rośnie – także jeśli chodzi o dobra kultury. W końcu wielu Polaków płaci za dostęp do filmów w najwyższej jakości i legalnej muzyki. To samo powinno dotyczyć rynku książki.
Po pierwsze, zbadamy rynek i opinię publiczną, by lepiej poznać przyczyny piractwa książek – w każdej wersji, czy to cyfrowej, czy papierowej. Z czego dokładnie wynika, że w sieci roi się od stron, na których są nielegalnie udostępniane pliki najnowszych e-booków i audiobooków? To zwykły brak refleksji czy chęć wzbogacenia się cudzym kosztem? A może brak wiedzy? Na stronie Stowarzyszenia już teraz w prosty sposób tłumaczymy prawa przysługujące czytelnikom i autorom (Zobacz FAQ >>).
Po drugie, będziemy prowadzić akcje edukacyjne i kampanie społeczne. Naszymi ambasadorami będą znane osobowości kultury, które wytłumaczą czytelnikom problemy wywoływane przez piractwo (a dotyczą one każdego z nas. Więcej o tym przeczytasz na stronie Czym jest piractwo i jakie ma skutki – także dla Ciebie >>). Spotkamy się podczas szkoleń i konferencji oraz imprez kulturalnych i festiwali.
Po trzecie, zamierzamy doprowadzić do zmian w polskim prawie, dzięki którym egzekucja prawa autorskiego będzie łatwiejsza.
Nie chcemy karać, tylko edukować
Głównym celem Stowarzyszenia Czytam i Słucham Legalnie nie jest karanie i piętnowanie osób zajmujących się piractwem e-booków i audiobooków. Choć jeśli to konieczne, przejdziemy i przez ten etap walki z nielegalnym rozpowszechnianiem książek. Pragniemy, by kupowanie i pobieranie książek u sprawdzonych dystrybutorów weszło nam wszystkim w krew. Kradzież plików czy własności intelektualnej nie różni się bowiem pod względem etycznym od kradzieży dokonanej w sklepie. I tak jak ona przynosi szkody nam wszystkim.