Czy piractwo jest naprawdę formą promocji książki? Z Jakubem Ćwiekiem, Joanną Nowakowską i Michałem Kubankiem rozmawialiśmy o skali piractwa książek elektronicznych i wspólnie podsumowaliśmy kampanię społeczną, która pobudziła czytelników do gorącej dyskusji, i zastanowiliśmy się: co dalej.
W dniu otwarcia Targów Książki w Krakowie, 26 października, odbyła się dyskusja poświęcona piractwu książek, która była jednocześnie zwieńczeniem oraz podsumowaniem pierwszego roku działalności Stowarzyszenia Czytam i Słucham Legalnie.
Temat, o którym się nie mówi…
Rozmowę zatytułowaną „Jest temat, o którym się nie mówi… Czy piractwo naprawdę jest formą promocji książki?” poprowadziła prezeska Lubimyczytać.pl Izabela Sadowska, a jej rozmówcami byli Jakub Ćwiek, Joanna Nowakowska (Wydawnictwo Media Rodzina) i Michał Kubanek (mecenas SCiSL).
Podczas spotkania goście opowiedzieli o problemie nielegalnego obrotu plikami, skutkach prawnych, a także toczących się w prokuraturze sprawach, które dzieją się dzięki działaniom stowarzyszenia. Wspólnie dyskutowaliśmy, czy modele abonamentowe są lekarstwem na piractwo w sieci, i zastanawialiśmy się, ile prawdy jest w tak często przez internautów powtarzanych komentarzach, że pirackie kopie promują twórczość autora. Goście, którzy przybyli do sali Budapeszt B na spotkanie, wypełnili wszystkie miejsca. Serdecznie dziękujemy za udział i rozmowy podczas oraz po spotkaniu.
Podsumowanie pierwszej kampanii
Latem Stowarzyszenie Czytam i Słucham Legalnie zainicjowało kampanię na rzecz walki z piractwem książki elektronicznej, w której udział wzięli znani pisarze oraz celebryci m.in.: Mariusz Szczygieł, Krzysztof Gosztyła, Małgorzata Kalicińska, Vincent V. Severski, Elżbieta Cherezińska, Magdalena Witkiewicz, Paulina Jurga czy Tomasz Michniewicz.
A tu możecie obejrzeć spot kampanii.
Zasięgi kampanii były imponujące:
- 3,7 mln wyświetleń treści w social mediach
- 145 tys. odtworzeń spotu
- blisko 300 tys. reakcji oraz komentarzy internautów
Kampania Czytam i Słucham Legalnie miała na celu edukację oraz promocję dobrych praktyk czytelniczych, a także oraz zapewnienie czytelnikom praktycznych informacji na temat walki z piractwem. A jest z czym walczyć. Według wyników V edycji Badania Czytelników w sieci, zrealizowanego na grupie blisko 15 tys. osób przez Polską Izbę Książki oraz serwis Lubimyczytać.pl, aż 25% z nich przyznało, że pobiera nielegalnie e-booki i audiobooki z serwisów torrentowych. Dlatego też Stowarzyszenie Czytam i Słucham Legalnie już planuje kolejne działania, o których na bieżąco będziemy informować.